طراحی وب سایت | خدمات سئو حرفه ای | بازاریابی اینترنتی

طراحی سایت چیست؟

باید ها و نباید های طراحی سایت

انواع طراحی سایت چیست؟

طراحی سایت فرایند ایجاد وب سایت است. طراحی سایت شامل چندین جنبه مختلف، از جمله طرح بندی صفحه وب، تولید محتوا و طراحی گرافیک می باشد. در حالی که اصطلاح طراحی وب سایت و توسعه وب اغلب به جای یکدیگر استفاده می شود، طراحی وب سایت از لحاظ فنی یک زیر مجموعه از دسته وسیع تری از توسعه وب است.

وب سایت ها با استفاده از زبان نشانه گذاری به نام HTML ایجاد می شوند. طراحان وب، صفحات وب را با استفاده از تگ های HTML ایجاد می کنند که محتوا و متا تگ(چکیده سایت) هر صفحه را تعریف می کنند.
طرح بندی و ظاهر عناصر در یک صفحه وب به طور معمول با استفاده از CSS و یا صفحات سبک آبشار تعریف می شود. بنابراین، بیشتر وبسایتها شامل ترکیبی از HTML و CSS است که نحوه تعیین هر صفحه در مرورگر را مشخص می کند.

 

طراحی سایت شرکتی

 

برخی از طراحان وب ترجیح میدهند که کدنویسی را خودشان انجام دهند (تایپ کردن HTML و CSS از ابتدا)، در حالی که دیگران از ویرایشگر WYSIWYG مانند Adobe Dreamweaver استفاده می کنند. این نوع ویرایشگر یک رابط بصری برای طراحی صفحه وب فراهم می کند و نرم افزار به طور خودکار کد HTML و CSS مربوطه را ایجاد می کند.

یکی دیگر از راه های محبوب برای طراحی وب سایت ها با سیستم مدیریت محتوا مانند وردپرس و جوملا است. این خدمات قالب های وب سایت مختلفی را ارائه می دهد که می تواند به عنوان نقطه شروع برای یک وب سایت جدید مورد استفاده قرار گیرد. وب مستر ها پس از آن می توانند محتوا اضافه کنند و با استفاده از یک رابط مبتنی بر وب طرح بندی را سفارشی کنند.
در حالی که HTML و CSS برای طراحی ظاهر یک وب سایت استفاده می شوند، تصاویر باید جداگانه ایجاد شوند. بنابراین طراحی گرافیکی ممکن است با طراحی وب همپوشانی داشته باشد، زیرا طراحان گرافیک اغلب تصاویر را برای استفاده در وب ایجاد می کنند.
برخی از برنامه های گرافیکی مانند Adobe Photoshop حتی شامل گزینه “Save for Web …” می شود که راه آسان برای استفاده از تصاویر در فرمت بهینه سازی شده برای انتشار در وب را می دهد.

عناصر طراحی سایت :

طراحی سایت با استفاده از بسیاری از عناصر بصری کلیدی به قسمت های مختلف تقسیم میشود که در ادامه هریک را نام برده و توضیح می دهیم:
طرح بندی: این عنصر گرافیک، تبلیغات و متن وب سایت را با شکلی منظم نشان می دهد.

طرح بندی شامل حفظ تعادل، ثبات و یکپارچگی طراحی می شود.
گرافیک: گرافیک می تواند شامل لوگو ها، عکس ها، کلیپ های تصویری و یا آیکون ها، که همه آنها باعث بهبود بخشیدن طراحی سایت می شوند.
فونت: استفاده از فونت های مختلف می تواند طراحی سایت شما را زیباتر کند .

اکثر مرورگرهای وب فقط می توانند تعدادی از فونت هایی را که به عنوان “فونت های وب ایمن” شناخته می شوند، بخوانند، بنابراین طراحی شما عموما در این گروه قابل پذیرش است.
محتوا: محتوا و طراحی می توانند با هم کار کنند تا پیام سایت را از طریق تصاویر و متن افزایش دهند.

متن نوشتی همیشه باید مرتبط و مفید باشد تا خواننده را به اشتیاق آورد و آنها با خواندن محتوا به آنچه که میخواهند برسند تادر سایت باقی بمانند. محتوا باید برای موتورهای جستجو بهینه شود و از یک طول مناسب استفاده شود و کلمات کلیدی مرتبط را در آن قرار داشته باشد.

طراحی سایت

 طراحی سایت کاربر پسند

چگونه یک سایت کاربر پسند ایجاد نمایید؟

علاوه بر عناصر اساسی طراحی وب سایت که باعث می شود سایت زیبا و شکل و شمایلی قانع کننده داشته باشد، وب سایت همیشه باید کاربر نهایی را نیز در نظر بگیرد. با توجه به عوامل زیر می توان کاربر پسند بودن را اینگونه تعریف کرد.
جهت دهی در وب سایت: معماری سایت، منوها و سایر ابزارهای جهت دهی در وب سایت در طراحی سایت با توجه به نحوه مرور و جستجوی کاربران ایجاد می شود. هدف این است که به کاربر کمک کند تا به راحتی در سایت حرکت کند و اطلاعات لازم را پیدا کند.
چند رسانه ای: فیلم های ویدیویی و صوتی مرتبط در طراحی می تواند به کاربران کمک کند تا اطلاعات را سریع و آسان درک کنند. این می تواند بازدیدکنندگان را تشویق کند که زمان بیشتری را در صفحه وب صرف کنند.
سازگاری: طراحی صفحه وب، برای انجام همان اندازه در مرورگرهای مختلف و سیستم عامل، به منظور افزایش بازدید آن انجام می شود.
تکنولوژی: پیشرفت های تکنولوژی به طراحان اجازه می دهد تا جنبش و نوآوری را اضافه کنند و اجازه می دهند طراحی وب همیشه تازه، دینامیک و حرفه ای باشد.
تعامل با کاربران: افزایش مشارکت کاربران فعال ، با اضافه کردن جعبه نظر و نظر سنجی در طراحی وب سایت مهم می باشد.
تبدیل کاربران از بازدید کنندگان به مشتریان با اشکال ایمیل و خبرنامه ,علامت sign-up

چگونه وب سایت کاربر پسند طراحی کنید؟
راز این کار در برنامه ریزی مناسب و تست کامل نهفته است. شرکت های فعال در این زمینه گام هایی در جریان پروژه خود دارند که به طور خاص برای شناسایی و رفع مشکلات مربوط کاربر پسند بودن سایت طراحی شده اند. این مرحله به نام wireframing یا نمونه سازی است.wireframing معمولا دارای عناصر طراحی یا رنگ نیست؛ بلکه بر محتوا تمرکز دارد. تمرکز منحصربفرد بر محتوا، ساختار، جریان و عملکرد بدون تصاویری دیگر برای منحرف کردن ذهن است.
قابل استفاده بودن یک وب سایت چیست؟
قابل استفاده بودن :هنر ساخت طراحی وب سایت به شکلی ساده، کاربر پسند و آسان برای استفاده است.برخی از اساسی ترین قابلیت های مفید که برای این ویژگی اثبات شده عبارتند از استفاده مناسب از خطوط برچسب، جهت دهی بصری، محتوای مختصر و استفاده استراتژیک از تصاویر می باشد. اجتناب از ویژگی های گیج کننده عملکرد سایت شما را پایین می آورد. آیا لینک ها و دکمه ها قابل کلیک هستند؟ آیا جریان وب سایت منطقی است؟ آیا به وضوح مشخص است که اطلاعات مهمی را می توان در سایت شما یافت؟ اگر نه، وب سایت شما کاربردی و قابل استفاده طراحی نشده است.؟

چرا قابل استفاده بودن در طراحی سایت مهم است؟

تحقیقات انجام شده توسط HubSpot.com نشان می دهد که زمانی که در مورد مهم ترین عامل در یک وب سایت از کاربران پرسیده می شود، بیش از ۷۵٪ از پاسخ دهندگان اظهار می دارند که سهولت در پیدا کردن اطلاعات در بالای صفحه مهمترین ویژگی از نظر آن ها می باشد.اگر شما ساخت وب سایت خود را به شیوه ای که بیش از حد پیچیده باشد ، تولید محتوای بیش از حد دشوار که درک آن سخت و قابل فهم نباشد، و یا قابلیت طراحی بیش از حد دست و پا گیر برای استفاده باشد، وب سایت شما این هدف را برآورده نمی کند، کسب و کار شما با شکست مواجه خواهد شد.

 طراحی وب سایت چگونه است

۵ نکته مهم برای اینکه یک سایت حرفه ای طراحی کنیم.

طراحی وب سایت حرفه ای

یک وب سایت حرفه ای تنها نمی تواند از طریق یک طراحی قانع کننده یا  داشتن محتوای جالب تحقق پیدا کند. برای داشتن  یک سایت حرفه ای باید یک سبک کاربر پسند به همراه قابلیت های خوب در سایت خود داشته باشید که کاربر در نگاه اول این دو را دریابد.

البته این را می دانیم  که افراد مختلف سبک های مختلف را ترجیح می دهند، اما این بدان معنا نیست که قواعدی را که شما باید در هنگام تصمیم گیری در مورد ظاهر وب سایت خود دنبال کنید، وجود نداشته باشد.

برای آشنایی با انواع طراحی سایت این مقاله را بخوانید.

در اینجا ۵ راهنمایی سریع برای اطمینان از اینکه شما در مسیر درست قرار گرفته اید و مشتریان خود را از دست نمی دهید قرار دادیم بهتر است قبل از هر اقدامی این راه کار ها را مطالعه کنید:

۱-در طراحی سایت تاثیر صفحه اصلی را دست کم نگیرید

ما به ندرت هر کلمه ای را در وب سایت می خوانیم. در عوض، ما به سرعت صفحه ها، کلمات کلیدی و جملات را اسکن می کنیم. با این رفتارهای شناخته شده در ذهن، بهتر است که به احساسات  منتقل شده از دیدن یک صفحه وب به جای شمارش کلمات بیشتر توجه کنیم .

کمتر کسی فقط به ظاهر  سایت شما نگاه می کند،بلکه باید در آن مطالب جالب بخواند، روی آن کلیک کند یا آنر ابه خاطر بسپارد، بهتر است که بتواند ازآنچه در پیش رو دارد،پردازش و ارزیابی انجام دهد. این کار باعث می شود که آنها برای انجام کارهایی که شما می خواستید انجام دهید علاقمند شوند.

صفحه اصلی سایت

۲- طراحی سایت با سلسله مراتب بصری در ذهن

با داشتن صفحه نمایش کامپیوتر و گوشی های هوشمند به عنوان ابزاری مناسب برای نمایش دادن اطلاعات و محتوای تکمیل شده حال این وضیفه طراح است که بتواند محتوای مورد نظر را به درستی نمایش دهد.

فقط چند ثانیه طول می کشد تا توجه کسی بعد از دیدن سایت شما جلب شودشما در این چند ثانیه باید به آن ها بگویید که سایت شما چیست و چه چیزهایی دارد.

طراحی سایت با سلسه مراتب بصری

اگر شما یک سلسله مراتب روشن و واضح برای اطلاعات خود قرار ندهید کاربران سردرگم می شوند ولی با قرار دادن این سلسله مراتب که یک واسط خوب کاربری می باشد کاربران می توانند بدانند الان در کدام قسمت از سایت شما قرار دارند.

از اعمال رنگ ,کنتراست ,اندازه ,فاصله برای تاکیید بیشتر استفاده کنید تا نشان دهید تمرکز و توجه شما در سایت بیشتر بر کدام قسمت است و از عمد بر روی آن قسمت فکوس بیشتری داشته باشید.

یکی از بهترین عناصر طراح سایت برای ایجاد یک سلسله مراتب بصری بسیار قوی استفاده از نوار ها می باشد.این قسمت از طراحی کمک می کند سایت به بخش های  واضح تقسیم  و خوانده شدن متن قابل هضم تر شود.

۳- ایجاد محتوای آسان (قابلیت خواندن)برای خواندن در وب سایت

قابلیت خواندن معیار اندازه گیری است که مشخص می کند آیا کلمات جملات و پاراگراف ها برای کاربران آسان می باشد یا نه؟زمانی که معیار قابلیت خواندن سایت شما بالا باشد کاربران قادر خواهند بود تا سایت شما را به صورت صحیح اسکن کنند  و بدون هیچ مشکلی اطلاعات درون متن را دریابند.

دستیابی به قابلیت خواندن وب سایت نسبتا آسان است؛ این قوانین کلیدی را امتحان کنید:

الف-کنتراست کلید است

بسیار مهم است که کنتراست کافی بین متن خود و پس زمینه آن داشته باشید تا متن واضح باشد. شما به احتمال زیاد به رنگ انتخاب شده برای سایت شما که بخشی از هویت نام تجاری شماست و باید در وب سایت خود نشان داده  می شود دقت و حساسیت به خرج می دهید ولی قابلیت خواندن را نباید قربانی احساس آزاد بودن در انتخاب رنگ کنید.

کنتراست طراحی سایت

ب- نمیتوانید چیزی را که نمیتوانید ببینید بخوانید

وب سایت های اولیه فونت های کوچک داشتند، اما در طول زمان، مردم متوجه شدند که فونت های ۱۲pt برای خواندن آنلاین سخت است. هنگامی که یک صفحه نمایش ۲۴ اینچ از صورت کسی است، اکثر مردم برای دیدن فونت های کوچک تلاش می کنند.

یک قاعده ی معمولی که در وب مشاهده می کنید این است که متن خود را حداقل در اندازه ۱۶pt نگه دارید. این یک قدم خوب برای شروع است، اما به یاد داشته باشید که این اندازه به طور کامل بستگی به فونت مورد استفاده شما دارد.

 طراحی سایت ریسپانسو

ج- Serif  در مقابل بدون Serif

شما ممکن است خانواده خود را انتخاب نکنید، اما شما نوع خانواده فونتی که در سایت خود استفاده می کنید را باید انتخاب کنید. Serif آن نقاط برجستگی های کوچک یا خطوطی است که برخی از قلمها در انتهای حروف خود دارند – به عنوان مثال Times New Roman، از خانواده فونت های Serif است.

بدون Serif به معنای واقعی کلمه “بدون serif  است. این فونتها معمولا بهترین گزینه برای متون آنلاین هستند – مانند آنچه که در حال خواندن هستید.

توجه داشته باشید: ما می دانیم که فونت های اسکریپت (شبیه به دست خط ) با تمام منحنی های فانتزی چیزهای بسیار جالب هستند، اما لطفا چشم های بازدید کنندگان خود را در نظر بگیرید – به آنها استراحت دهید!

Serif در مقابل بدون Serif

د-از چندین فونت متفاوت استفاده نکنید

به عنوان یک قاعده، بیش از سه نوع فونت مختلف در سراسر یک وب سایت استفاده نکنید. بعضی از پروژه ها ممکن است برای ترکیب فونت های پیچیده تری نیاز داشته باشند ، اما اگر شما انتخاب کنید که از انواع فونت استفاده کنید، اثر کلی باید هماهنگ باشد، نه بهم ریخته.

ايجاد محتواي آسان براي وب سايت

۴-اطمینان حاصل کنید که سایت شما کاربران را به درستی هدایت می کند

ممکن است شما  در طراحی سایت با ایده های متفاوت و جدید الگوی اصلی قالب سایت را عوض کنید ولی نباید در مسیر یابی وب سایت برای کاربران با ایده ای جدی یآن ها را سردرگم کنید .سایت باید از نظز هدایت و مسیریابی برای کاربران جامع و کامل باشد این نوع از مسیریبای به موتور های جستجو کمک می کند محتوای سایت را به درستی در اختیار کاربران قرار بدهند.

۵-ویژگی mobile friendly

ما در یک دنیایی پر از تلفن همراه زندگی می کنیم، که در هنگام طراحی سایت مهم است از خود این سوال را بپرسیم: بازدیدکنندگان من وقتی که با تلفن همراه به وبسایت من بروند، سایت را چگونه می بینند؟

شرکت های طراحی سایت می توانند یک نسخه تلفن همراه از سایت شما را برای شما ایجاد می کند تا بتوانید با دنیای فزاینده تلفن همراه هماهنگ باشید. اطمینان حاصل کنید که خود را در موقعیت کاربر قرار دهید و هر صفحه، عمل کاربر و دکمه را آزمایش کنید

 

ویژگی mobile friendlyدر طراحي سايت

در اینجا ۵ نکته مهم در طراحی سایت را خواندید.برای اینکه بتوانید طراحی سایت حرفه ای انجام دهید باید آموزش طراحی سایت ببینید.هرچه بیشتر آموزش ببینید کار بدون نقصی تحویل میگیرید.با انتخاب CMS مناسب می توانید  زمان کد نویسی خود را کم کنید.طراحی سایت | طراحی وب سایت