جهان سایت

طراحی وب سایت | خدمات سئو حرفه ای | بازاریابی اینترنتی

هاست و دامنه چیست ؟

دامنه چیست؟
دامنه يا همان دامين، در واقع همان آدرس اختصاصی وب سایت شما است که از دو قسمت اصلی نام و پسوند تشکیل می شود. چند پسوند رایج بین المللی برای ثبت دامنه وجود دارد که عبارتند از: org, net, com. این دامنه ها مصرف عمومی دارند و به ترتیب هریک معرفی کننده سایت تجاری (Commercial) ، شبکه (Network) و سازمانی یا غیر انتفاعی (Organization) هستند. در کنار این پسوندها، پسوندهای رایج دیگری وجود دارد که از نام هر کشور گرفته می شود و پسوند ملی همان کشور محسوب می شود. برای مثال برای کشور ما ایران از پسوند ملی ir و برای کشور روسیه از پسوند ملی روسیه یعنی ru استفاده می کنند. برای استفاده از هر دامنه ابتدا باید آن را به نام خود ثبت کنید. محدودیتی در ثبت دامنه ها وجود ندارد اما کسی که زودتر از دیگران برای ثبت آن دامنه اقدام کرده باشد، آن دامنه برای او ثبت می شود.

ثبت این نام ها به صورت دوره های یک ساله و چند ساله می باشد. برای مثال شما می توانید یک نام را به مدت یک سال برای خود ثبت کنید و در پایان یک سال، می توانید آن را مجددا تمدید نمایید. از قدم های اولیه برای طراحی سایت ، ثبت دامنه است.

 Sub Domain چيست؟

 نامی که قبل از نام اصلی دامنه قرار می گیرد و با نقطه از نام اصلی جدا می شود، ساب دامین نامیده می شود. برای مثال jahansite.com یک دامین است و demo.jahansite.com یک ساب دامین است.

هاستينگ چيست؟

هاستینگ در واقع قسمتی از فضای اینترنت است که اطلاعات شما بر روی آن قرار می گیرد و عملیات های سایت بر روی آن انجام می شود. هاستینگ را میزبانی سایت در اینترنت نیز می نامند. شما برای هر طراحی سایت به فضای هاستینگ نیاز دارید و آن را خریداری می کنید. هاست از کلمه انگلیسی Host گرفته شده است که به معنی میزبان می باشد.

DNS دامنه چیست؟

برای ارتباط دادن بین دامنه و هاست به DNS احتیاج داریم. DNS را تنظیم می کنیم و سپس هاست به دامنه مربوط می شود. DNS ها را از کنترل پنل دامنه تنظیم می کنیم. برای دامنه دو DNS پیش فرش وجود دارد که اگر اولی قطع شود، دی ان اس دوم به کار می افتد.